Establish a right angle connection to a Lightning-enabled device (e.g., iPhone, iPad, iPad Mini, and some iPods) and to a USB Type-C power source, using this 3ft (1m) Durable USB-C to Lightning cable.
Built for Daily Use
The durable Lightning charging cable features aramid fiber reinforcement that enhances tensile strength, abrasion resistance, and resistance to cable stress. This reinforced cable is able to flex without over-stretching. In addition, the connectors feature metal shells covered in fully-molded TPE for improved connector longevity.
The USB Type-C to right-angled Lightning cable has been designed to prevent cable/connector strain. The extra-long strain relief moldings have been assessed to withstand over 5,000+ bend cycles at a 180° angle.
Apple Certified
The durable USB-C to right-angled Lightning cable supports USB 2.0 (480Mbps) specifications. It is Apple MFi certified which guarantees up to 3A fast charging and reliable data sync from USB-C charging ports.
This product is backed for 2 years, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance.
More from the Manufacturer
- Data transfer cable allows easy device connection and supports quick, accurate data transmission for efficient and dependable performance
- Features Lightning/USB-C cable type designed to deliver smooth usability and consistent operation for varied connectivity requirements
- Right-angled Connector feature designed for convenience and ease of use, ensuring smooth operation and improved functionality across supported devices
- With USB 2.0 Type C - Male connector, it is compatible with the iPhone, offering a secure link for consistent operation
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 1.20" |
| Shipping Width | 5" |
| Shipping Weight (Approximate) | 0.96 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 480 Mbit/s |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 3 ft |
| Cable Type | Lightning/USB-C |
| Connector Type on First End | Lightning - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 8-pin Lightning - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | USB 2.0 Type C - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector Plating | Nickel |
| Jacket Material | Thermoplastic Elastomer (TPE) |
| Shielding Material | Aluminum Mylar Foil |
| American Wire Gauge | 22/32 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| MFI | Yes |









