With up to 5A (100W) of power output, you can use this USB-C™ to USB-C cable to power and charge a USB-C laptop, such as your Apple MacBook Pro, MacBook or Chromebook Pixel™, using a USB-C wall charger, car charger or power bank. Or, you can power your laptop from a USB-C docking station. Fast-charge your mobile devices The 5A of Power Delivery lets you charge your mobile devices faster than with a regular USB-C 2.0 cable, which is perfect for people on the move. Decrease your charge times and make sure your mobile devices are ready, whenever you need them while you're on the road. Provide superior connections with USB-IF certified cables The USB Type-C cable has undergone rigorous compliance testing and is certified by USB-IF (USB Implementers Forum) to meet all USB 2.0 specifications. This includes all environmental, electrical and mechanical standards, which ensures a reliable and high-quality cable for all of your USB-C devices. The USB2C5C1M from StarTech.com is backed by a 2-year warranty for guaranteed reliability. More from the Manufacturer
- Enables quick and reliable data transfer, ensuring smooth connectivity and efficient performance for everyday file sharing and device synchronization
- Features Thunderbolt 3 cable type engineered for stable performance and optimized connectivity across multiple supported devices
- Nickel connector plating delivers a refined finish while ensuring smooth performance and reliable connectivity across supported devices
- Charging feature designed for convenience and ease of use, ensuring smooth operation and improved functionality across supported devices
- Features USB 2.0 Type C Thunderbolt 3 - Male connector to simplify connection with a notebook, ensuring quick setup and consistent performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.39" |
| Shipping Width | 4.92" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.12 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 480 Mbit/s |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 3.28 ft |
| Cable Type | Thunderbolt 3 |
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type C Thunderbolt 3 - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 24-pin USB 2.0 Type C Thunderbolt 3 - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | USB 2.0 Type C Thunderbolt 3 - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector Plating | Nickel |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shielding | Yes |
| American Wire Gauge | 24/26 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| REACH free of SVHC | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |







