Connect fiber network devices for high-speed transfers using this Duplex 50/125 (OM2) Multimode Fiber Patch Cable. It features 50/125 micron fiber for high-speed, high-bandwidth data transmissions over Gigabit Ethernet and Fiber Channel networks with support for duplex multimode applications. Maximum data-transfer rate is 10Gbps. This LC to LC patch cable is housed in a LSZH (Low-Smoke, Zero-Halogen) flame-retardant jacket to ensure minimal smoke, toxicity and corrosion when exposed to high sources of heat in the event of a fire. Use in industrial settings, central offices and schools as well as residential settings where building codes are a consideration. Patch cable is individually tested and certified to be within acceptable optical insertion loss limits for guaranteed compatibility and reliability.
More from the Manufacturer
- Attenuation loss meets or exceeds industry standards
- OM2 (50/125) 500MHz multimode fiber
- LSZH (Low-Smoke, Zero-Halogen) cable jacket
- Immune to electrical interference
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 9.84" |
| Shipping Width | 1.57" |
| Shipping Weight (Approximate) | 8.80 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Fiber Optic Cable Core/Claddi | 50/125 µm |
| Cable Length | 98.43 ft |
| Cable Type | Fiber Optic |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Fiber Optic Mode | Multi-mode |
| Fiber Optic Cable Core/Cladding Specification | 50/125 µm |
| Connector Type on First End | LC Network - Male |
| Connector on First End Details | 2 x LC Network - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | LC Network - Male |
| Connector on Second End Details | 2 x LC Network - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Jacket Material | Low Smoke Zero Halogen |
| Jacket Type | LSZH |



