The DVIDDMM3030ft DVI-D Dual Link cable features 2 male DVI (25-pin) connectors and offers 30 feet in cable length, making it perfect for longer connections between your desktop or laptop computer and a DVI-D monitor or projector.
The 30 ft DVI-D digital monitor cable supports resolutions of up to 2560x1600 and transmission rates of up to 9.9 Gbits/sec and is fully compliant with DVI DDWG standards.
Designed and constructed for maximum durability, this high quality digital video cable is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
More from the Manufacturer
- Supports hot-plugging of DVI display devices
- Compliant with DVI DDWG Standards
- Ferrite core eliminates EMI interference
- Aluminum-Mylar Foil with Braided Shielding
- High-speed digital transmission rate of up to 9.9 Gbits/sec
- Supports a maximum resolution of 2560x1600
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Supported Resolution | 2560 x 1600 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 1.77" |
| Shipping Width | 9.06" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.90 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 9.9 Gbit/s |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 30 ft |
| Cable Type | DVI-D |
| Connector Type on First End | DVI-D (Dual-Link) Digital Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 25-pin DVI-D (Dual-Link) Digital Video - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | DVI-D (Dual-Link) Digital Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 25-pin DVI-D (Dual-Link) Digital Video - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector Plating | Nickel |
| Shielding | Yes |
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| REACH free of SVHC | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |





