Tired of having to carry around a separate wall adapter in order to power or charge your 5V devices, such as certain external hard drives, streaming media players, and Bluetooth® speakers This USB power cable makes it easier to power 5V DC devices that have a Type H (OD: 3.4mm, ID:1.3mm) barrel power connector. You can power or charge the devices through an available USB port on your laptop or desktop computer.Expertly designed and constructed of high-quality materials, the StarTech.com USB2TYPEH power cable is backed by our lifetime warranty. More from the Manufacturer
- Powers your devices with ease by connecting to available power outlets
- USB first end connector type for reliable data transfer and enhanced connectivity and optimal performance
- Barrel Connector second end connector type for convenient usage with added dependability
- Delivers 5 V DC to ensurethat adevice is always ready to use
- Relaxes you by letting you replace your misplaced and overused power cable
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Voltage Rating | 5 V DC |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 3 ft |
| First End Connector Type | USB |
| First End Connector Detail | 1 x 4-pin USB Male |
| Second End Connector Type | Barrel Connector |
| Second End Connector Detail | 1 x Barrel Connector Male |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Environmentally Friendly | Yes |





