The USB2HABM3LA 3ft USB to Left Angle Mini USB Cable provides a high quality connection between your Mini USB 2.0 mobile devices (smartphones, GPS, digital cameras, portable hard drives, etc.) and your PC or Mac computer, for everyday tasks such as charging, data synchronization or file transfers. The left-angled Mini USB connector allows you to access your Mini USB devices, while keeping the cable out of the way, and stress away from the port. Designed and constructed for maximum durability, this high quality USB to Mini USB cable is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty. As an alternative, StarTech.com also offers a 3ft USB A to Right Angle Mini B (USB2HABM3RA), which provides the same convenience as this left-angled cable, but allows you to connect to your Mini USB device from the opposite direction. More from the Manufacturer
- Molded connectors with strain relief
- Aluminum-Mylar Foil with Braided Shielding
- Supports high-speed data transfer rates of up to 480 Mbps
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.35" |
| Shipping Width | 4.92" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.12 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 480 Mbit/s |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 3 ft |
| Cable Type | USB/USB-B |
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type A - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 4-pin USB 2.0 Type A - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | Mini USB 2.0 Type B - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 5-pin Mini USB 2.0 Type B - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shielding | Yes |
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| REACH free of SVHC | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |





