The ISAS888822m External SAS Cable is designed for high-performance networks, servers, workstations and desktops, supporting data transfer rates of up to 6 Gbps.
This durable Mini SAS cable features SFF-8088 to SFF-8088 plugs for connecting your external SAS devices (controllers, hard drives, SAN storage area network, etc.), and it is TAA-compliant for Federal (GSA Schedule) purchases.
Constructed of high quality materials this 2-meter SAS cable is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
More from the Manufacturer
- 2x SFF-8088 plugs with latches
- Durable metal connectors
- Supports data transfer rates up to 6 Gbps
- Multi-lane design
- Backwards compatible with SATA devices
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.59" |
| Shipping Width | 9.84" |
| Shipping Weight (Approximate) | 8.32 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 6 Gbit/s |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 6.56 ft |
| Cable Type | SAS |
| Connector Type on First End | SFF-8088 Mini-SAS |
| Connector on First End Details | 1 x 26-pin SFF-8088 Mini-SAS |
| Connector Type on Second End | SFF-8088 Mini-SAS |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shielding | Yes |
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
StarTech.com 2m External Mini SAS Cable - Serial Attached SCSI SFF-8088 to SFF-8088 - Connect your SAS storage devices using this high-performance SFF-8088 SAS cable solution - 2m sff 8088 cable - 2m sff 8088 to sff 8088 cable - 2m external sas cable - 2m sas cable - 2m external serial attached scsi cable
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



