The push-and-pull tabs optimize accessibility and let you install or remove the connectors with one hand, without using additional tools. Plus, the slim uniboot design of the LC connectors saves space and improves cable management.
The MPO cable is housed in a plenum-rated jacket and is ideal for installations where CMP fire rating is required.
Each OM3 fiber cable has been individually tested for insertion loss and return loss. The full test report is included in each cable bag.
The MPO8LCPL2M from StarTech.com is backed by a lifetime warranty.
More from the Manufacturer
- Provides a simple and efficient way to connect multiple devices within your business network, ensuring smooth communication and reliable data transfer
- Features fiber optic cable type to deliver high-bandwidth data transmission with minimal signal loss, ensuring optimal performance in network setups
- Uniboot Connector feature ensures dependable operation and improved usability, delivering consistent performance for everyday connectivity needs
- Fully compatible with network devices, offering seamless integration for reliable performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.39" |
| Shipping Width | 7.87" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.92 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 40 Gbit/s |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Fiber Optic Cable Core/Claddi | 50/125 µm |
| Cable Length | 6.56 ft |
| Cable Type | Fiber Optic |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Fiber Optic Mode | Multi-mode |
| Connector Type on First End | MTP/MPO Network - Female |
| Connector on First End Details | 1 x MTP/MPO Network - Female |
| Connector Gender on First End | Female |
| Connector Type on Second End | LC Network - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Jacket Type | OFNP |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |









