This MPO/MTP fiber optic cable houses 12 fibers and lets you interface between different networking devices of varying speeds. For example, you can set up a one-to-one connection between two 40Gbps switches or servers. Alternatively, you can connect a 40Gbps switch and break out the 40Gbps into six duplex 10Gbps LC connections on a patch panel or network cassette, which then fans out to individual 10Gbps devices.
The MTP connector provides 12 times the density of an SC connector and saves circuit card and rack space. Plus, the push-and-pull tabs optimize accessibility by letting you install or remove the connectors with one hand without needing additional tools.
The MTP to MTP cable is housed in a plenum-rated jacket and is ideal for installations where CMP fire rating is required.
Each OM3 fiber cable has been individually tested for insertion loss and return loss. The full test report is included in each cable bag.
The MPO12PL2M from StarTech.com is backed by a lifetime warranty.
More from the Manufacturer
- Provides a simple and efficient way to connect multiple devices within your business network, ensuring smooth communication and reliable data transfer
- Features fiber optic cable type to deliver high-bandwidth data transmission with minimal signal loss, ensuring optimal performance in network setups
- Fully compatible with patch panels, offering reliable integration for consistent performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.39" |
| Shipping Width | 7.87" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.28 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 40 Gbit/s |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Fiber Optic Cable Core/Claddi | 50/125 µm |
| Cable Length | 6.56 ft |
| Cable Type | Fiber Optic |
| Fiber Optic Mode | Multi-mode |
| Connector Type on First End | MTP/MPO Network - Female |
| Connector on First End Details | 1 x MTP/MPO Network - Female |
| Connector Gender on First End | Female |
| Connector Type on Second End | MTP/MPO Network - Female |
| Connector Gender on Second End | Female |
| Jacket Type | Plenum |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |







