The USB3CAB2M 2-meter USB 3.0 A-to-B cable provides a high quality connection between peripheral devices that feature a USB 3.0 type-B port, such as hard drive enclosures, card readers, docking stations and video capture devices and a USB-capable computer. This cable is USB-IF certified to USB 3.0 specifications, guaranteeing a dependable, long-lasting connection to your USB 'B' devices and is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty More from the Manufacturer
- Molded connectors with strain relief
- Backward compatible with USB 2.0
- Data transfer rates up to 5Gbps
- Aluminum-Mylar Foil with Braided Shielding
- 1x USB 'B' male connector
- USB-IF Certified SuperSpeed USB 3.0
- 1x USB 'A' male connector
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.63" |
| Shipping Width | 7.87" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.52 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 5 Gbit/s |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 6.56 ft |
| Cable Type | USB |
| Connector Type on First End | USB - Male |
| Connector on First End Details | USB - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | USB 3.0 Type B - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector Plating | Nickel |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shielding | Yes |
| American Wire Gauge | 24/28 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| REACH free of SVHC | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







