This 9-pin Straight-through male to female serial cable (25ft) features one DB9 male connector and one DB9 female connector, providing a high quality serial mouse or EGA monitor extension.
Expertly designed and constructed of top quality materials to ensure durability, this DB9M/F Straight-through serial cable is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
More from the Manufacturer
- Data transfer cable allows easy device connection and supports quick, accurate data transmission for efficient and dependable performance
- Offers Serial connector setup for dependable data connections, enabling efficient compatibility with various device types
- Features DB-9 Serial - Female connector to make connecting a mouse easy, ensuring hassle-free setup and steady performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 8.66" |
| Shipping Width | 5.04" |
| Shipping Weight (Approximate) | 11.36 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Configuration | Straight-through |
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 25 ft |
| Cable Type | Serial |
| Cable Characteristic | Extension Cable |
| Connector Type on First End | DB-9 Serial - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 9-pin DB-9 Serial - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | DB-9 Serial - Female |
| Connector Gender on Second End | Female |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| REACH free of SVHC | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





