This 20W USB-C Power Delivery wall charger delivers fast, efficient charging for the MacBook Neo, iPhones, Android phones, tablets, and other low-power USB-C devices. With a compact design and built-in safeguards, it's ideal for travel, remote work, and everyday charging on the go. This compact 2oz charger (46.0 x 44.4 x 27.8mm) stays cool under load and is easy to pack for mobile professionals and commuters.
Device Compatibility
Optimized for lower-power USB-C devices, this charger supports fast charging for iPhone Pro/Max, iPhone 17, iPad Pro/Air and Samsung Galaxy. It can provide supplemental charging for laptops, like the MacBook Air, when they're not actively being used, such as overnight or between work sessions. Supports USB PD at 5V and 9V.
Certified Safe
Built-in protection guards against over-voltage, over-current, and heat. Certified for global use with cULus, FCC/ICES, and Japan PSE certifications.
Built for Sustainability, Designed for Performance
This charger features a housing made from 75% post-consumer recycled (PCR) material. The product also ships in FSC Mix packaging made from responsibly sourced materials. These materials help align your IT infrastructure with your organization's sustainability goals, without compromising on quality or durability.
- CHARGE QUICKLY ON THE GO: Deliver up to 20W of USB-C Power Delivery at 5V and 9V to fast-charge compatible phones, tablets, and accessories while away from a desk; Please note, this product is not intended for powering laptops during active use
- PACK LIGHT, POWER MORE: This lightweight 2oz (61g) charger delivers reliable performance in a compact form factor, with a low 0.6A input current for cooler operation; Ideal for commuters, frequent travelers, and compact workspaces
- STANDARDIZE CHARGING ACROSS MODERN DEVICES: Charge the MacBook Neo, USB-C tablets, iPhone Pro and Max, iPhone 17, iPad Pro and Air, and Samsung Galaxy devices from one reliable charger, optimized for lower power hardware
- PROTECT DEVICES WITH CERTIFIED SAFETY: Built-in protection guards against over-voltage, over-current, and heat; cULus, FCC/ICES, and Japan PSE certified for global safety; Features 75% post-consumer recycled (PCR) housing and FSC-Mix certified packaging
- THE IT PRO'S CHOICE Our power adapters offer a long-lasting, eco-consciou
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Output Connectors Detail | 1 - USB Type-C (24 pin) USB Power Delivery Only |
| Universal Adapter | Yes |
| Input Voltage Range | 110 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 9 V DC |
| Maximum Input Current | 600 mA |
| Maximum Output Current | 3 A |
| Maximum Output Power | 20 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Power Delivery | 1 x Type-C 20W |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-C Ports | 1 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 77°F (25°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 185°F (85°C) |
| Minimum Storage Temperature | -4°F (-20°C) |













