The PXT10120 20-foot Computer Power Cord is a durable, universal power cord that can be used as a cost effective replacement for your existing PC power cord, and offers 20ft of connection distance between a computer or peripheral device and an available power outlet - an ideal solution for connecting your monitor, PC or laser printer to a grounded power outlet.
Backed by StarTech.com's lifetime warranty.
More from the Manufacturer
- Powers your devices with ease by connecting to available power outlets
- NEMA 5-15P first end connector type for reliable data transfer and enhanced connectivity and optimal performance
- IEC 60320 C13 second end connector type for maximum usability with added reliability
- Safely power your device with 125 V AC cord
- Small in size and light in weight, users find it easy to carry around
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 10 A |
| Voltage Rating | 125 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 20 ft |
| First End Connector Type | NEMA 5-15P |
| First End Connector Detail | 1 x 3-pin NEMA 5-15P Male |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C13 |
| Second End Connector Detail | 1 x 3-pin IEC 60320 C13 Female |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| REACH free of SVHC | Yes |
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | 37°F (2.8°C) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







