The USBPNLAFAM2 2ft Panel Mount USB Cable provides a well-secured, easy to access USB-A port on your PC or on a faceplate, allowing you to customize your systems to suit your needs. Perfect for podiums, kiosks and other solutions where added access to USB devices is required.
The adapter features one male USB-A connector and one female panel mount USB-A port and gives you an extension of 2ft, enabling you to place the cable as needed within the system case.
The USBPNLAFAM2 is backed by StarTech.com's lifetime warranty for guaranteed reliability.
More from the Manufacturer
- Offers 2' in cable length
- 1x USB-A panel mount female port
- 1x USB-A male connector
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.55" |
| Shipping Width | 4.92" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.60 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 2 ft |
| Cable Type | USB |
| Connector Type on First End | USB Type A - Male |
| Connector on First End Details | 1 x USB Type A - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | USB Type A - Female |
| Connector on Second End Details | 1 x USB Type A - Female |
| Connector Gender on Second End | Female |
| Connector Plating | Nickel |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shielding | Yes |
| American Wire Gauge | 24/28 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |







