The MU1MMMSWH 1m White 3.5mm Slim Audio Cable features male to male 3.5mm connectors, enabling you to connect your portable 3.5mm mini jack audio devices (iPod®, iPhone®, iPad®, MP3 player, etc.) to your car or home stereo system.
Featuring a slim connector molding, this aux stereo cable fits nicely into a 3.5mm headphone jack, even if your mobile audio player is in a protective case.
The MU1MMMSWH audio cable is backed by StarTech.com's Lifetime warranty for guaranteed reliability.
More from the Manufacturer
- Fully compatible with iPod
- Molded feature for your convenience and ease of usage
- Mini-phone a.k.a 3.5mm helps you connect with your multimedia gadgets
- Enjoy the feast of songs with audio device compatibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.28" |
| Shipping Width | 0.50" |
| Shipping Weight (Approximate) | 0.48 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 3.28 ft |
| Cable Type | Mini-phone |
| Connector Type on First End | Mini-phone Stereo Audio - Male |
| Connector on First End Details | 1 x Mini-phone Stereo Audio - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | Mini-phone Stereo Audio - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector Plating | Nickel |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| REACH free of SVHC | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
StarTech.com 1m White Slim 3.5mm Stereo Audio Cable - Male to Male - Listen to your iPod® / MP3 player on your car or home stereo - Male to Male 3.5mm Cable - 3.5mm Audio Cable - 1m Aux Stereo Cable - Stereo Mini Jack Cable - Male to Male Headphone Cable - 2x 3.5mm Mini Jack (M) White - 1 meter
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



