This angled USB to Lightning cable withstands the demands of charging and syncing your mobile devices. Tested for strenuous wear and tear, the Lightning cable's angled connector gives you easy access to your mobile device even while charging.
Built for Daily Use
With aramid fiber reinforcement, the durable Lightning cable is sheltered from the stress of frequent bends and twists, which allows the cable to flex without over-stretching.
Cable Key Features
- Aramid fiber adds strength and durability to the cable
- Insulated conductors reduce friction, provide more flexibility
- EMI (electromagnetic interference) protection with aluminum-mylar foil and braided shielding
- TPE (thermoplastic elastomer) cable jacket is softer and more flexible than a standard PVC cable
Flexible Strain Relief
Constructed to prevent the connector from separating from the cable jacket, the extra-long strain relief molding is tested to withstand over 10,000+ bend cycles at a 180° angle.
Connector Key Features
- Lightning connector provides 12W for charging your iOS devices
- Metal shield protects circuit board from EMI and reinforces the connection point
- Strain relief tested to tolerate over 10,000+ bend cycles at a 180-degree angle
RUSBLTMM1MWR is an Apple MFi certified Lightning cable backed by a StarTech.com 2-year warranty.
More from the Manufacturer
- Enables quick and reliable data transfer, ensuring smooth connectivity and efficient performance for everyday file sharing and device synchronization
- Features Lightning/USB connector configuration for fast data transfer and charging, ensuring smooth integration with Apple and USB-compatible devices
- Strain Relief feature enhances usability and operational efficiency, providing reliable performance and simplifying everyday connectivity tasks
- Features USB Type A - Male connector to simplify connection with the iPhone, ensuring hassle-free setup and stable operation
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.63" |
| Shipping Width | 2.95" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.60 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 3.28 ft |
| Cable Type | Lightning/USB |
| Connector Type on First End | Lightning - Male |
| Connector on First End Details | 1 x Lightning - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | USB Type A - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Jacket Material | Thermoplastic Elastomer (TPE) |
| Shielding | Yes |
| Shielding Material | Aluminum Mylar Foil |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| REACH free of SVHC | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| MFI | Yes |







