The FIBLCST1 1-meter (3.3ft) Multimode 62.5/125 Duplex Fiber Patch Cable is terminated with one LC (male) connector and one ST (male) connector, to provide the necessary connection between fiber networking devices for high-speed, long distance networks.
This LC-ST patch cable is housed in a LSZH (Low-Smoke, Zero-Halogen) flame retardant jacket, to ensure minimal smoke, toxicity and corrosion when exposed to high sources of heat, in the event of a fire. Making it ideal for use in industrial settings, central offices and schools, as well as residential settings where building codes are a consideration.
To ensure optimum performance, our multimode fiber duplex cable is individually tested and certified to be within acceptable optical insertion loss limits for guaranteed compatibility and 100% reliability.
Backed by Lifetime Warranty, our LC-ST Multimode Fiber Patch cable is guaranteed to provide long-lasting dependability, and top quality performance.
More from the Manufacturer
- Attenuation loss meets or exceeds industry standards
- LSZH (Low-Smoke, Zero-Halogen) cable jacket
- Immune to electrical interference
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.79" |
| Shipping Width | 7.87" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.28 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Fiber Optic Cable Core/Claddi | 62.5/125 µm |
| Cable Length | 3.28 ft |
| Cable Type | Fiber Optic |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Fiber Optic Mode | Multi-mode |
| Fiber Optic Cable Core/Cladding Specification | 62.5/125 µm |
| Connector Type on First End | LC Network - Male |
| Connector on First End Details | 2 x LC Network - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | ST Network - Male |
| Connector on Second End Details | 2 x ST Network - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Jacket Type | LSZH |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| REACH free of SVHC | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |





