The USB3SEXT1M SuperSpeed USB 3.0 extension cable (1m, A-A), offers a durable, high quality connection that harnesses the full capability of the USB 3.0 standard.
Designed for next-generation SuperSpeed USB device connections, this USB 3.0 male to female cable extends a USB 3.0 cable connection by up to 1 meter and delivers the full USB 3.0 bandwidth of 5Gbps, supporting maximum throughput between compatible devices when used with a USB 3.0 host and device.
Our USB 3.0 extension cord features high quality Shielded Twisted Pair (STP) construction, helping to prevent electromagnetic interference and ensuring reliable data communication.
The USB3SEXT1M is backed by our Lifetime Warranty, providing guaranteed quality and reliability.
More from the Manufacturer
- Backward compatible with USB 2.0
- Data transfer rates up to 5Gbps
- High quality Shielded Twisted Pair (STP) construction
- Designed and constructed to SuperSpeed USB 3.0 Specifications
- 1x USB A Male Connector
- 1x USB A Female Connector
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.67" |
| Shipping Width | 7.87" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.08 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 5 Gbit/s |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 3.28 ft |
| Cable Type | USB |
| Cable Characteristic | Extension Cable |
| Connector Type on First End | USB 3.0 Type A - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 9-pin USB 3.0 Type A - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | USB 3.0 Type A - Female |
| Connector Gender on Second End | Female |
| Connector Plating | Nickel |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shielding | Yes |
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| REACH free of SVHC | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |









