The USB3SAB1MRA 1m Black USB 3.0 A to B cable features a right-angled USB 'A' male connector, enabling you to connect your USB 3.0 Type 'B' peripherals to your PC, laptop, or server, even in hard to reach areas and tight spaces.
The right-angled USB 'A' connector positions the cable nearly flush against a wall or other surface, and eliminates the space typically required to accommodate a 'straight' connection from the cable into the USB port.
Harnessing the full capabilities of the SuperSpeed USB 3.0 standard when used with a USB 3.0 host and device, the 1m cable offers a bandwidth of 5Gbps.
Plus, this right angle USB 3.0 cable also features high quality Shielded Twisted Pair (STP) construction, which helps prevent electro-magnetic interference and ensure reliable data communication.
The USB3SAB1MRA USB 3.0 A to B cable is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty, for guaranteed quality and dependability.
More from the Manufacturer
- 1x Right-angled USB 3.0 'A' male connector
- 1x USB 3.0 'B' male connector
- Designed and constructed to SuperSpeed USB 3.0 Specifications
- High quality Shielded Twisted Pair (STP) construction
- Data transfer rates up to 5Gbps
- Molded connectors with strain relief
- Backward compatible with USB 2.0
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.59" |
| Shipping Width | 7.87" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.92 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 5 Gbit/s |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 3.28 ft |
| Cable Type | USB/USB-B |
| Connector Type on First End | USB 3.0 Type A - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 9-pin USB 3.0 Type A - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | USB 3.0 Type B - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 9-pin USB 3.0 Type B - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector Plating | Nickel |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shielding | Yes |
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| REACH free of SVHC | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |









