Tired of carrying around multiple cables for charging and syncing your different mobile devices
This convenient 2-in-1 cable lets you charge and sync either your Apple® Lightning equipped devices or your Android™ mobile devices, through an available USB port on your PC or Mac computer.
Offering botha Lightning connector for your iPhone®, iPod® or iPad® and a Micro USB connector for your Android phone or tablet, this is the perfect cable for all your mobile charging needs.
The LTUB1MBK black 2-in-1 charge-and-sync cableis Apple MFi certifiedand backed by StarTech.com's 2-year Warranty to ensure dependable performance.
More from the Manufacturer
- Supports high-speed USB data transfer rates of up to 480 Mbps
- Reversible Lightning connector
- Aluminum-mylar foil with braided shielding
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 1.22" |
| Shipping Width | 3.15" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.92 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 480 Mbit/s |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 3.28 ft |
| Cable Type | Lightning/USB |
| Connector Type on First End | Micro USB Type B - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 5-pin Micro USB Type B - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | USB Type A - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 4-pin USB Type A - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector Plating | Nickel |
| Shielding | Yes |
| American Wire Gauge | 24/28 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| REACH free of SVHC | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| MFI | Yes |









