The HDMIACMM1 HDMI® Mini to HDMI Cable with Ethernet lets you connect devices that feature an HDMI Mini port to an HDMI-enabled display/device, providing a cost-saving solution for connecting cutting-edge and next-generation HDMI-enabled devices to existing HDMI technology.
This HDMI Mini to HDMI adapter features high-quality gold-tipped connectors that ensure peak connectivity, and is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
More from the Manufacturer
- SPECS: 1 foot
- Black
- HDMI 1.4b
- HDMI Male (HDMI Type-C/Mini) to HDMI Male (Type-A/Standard)
- 30 AWG
- PVC Jacket
- Shield: Al-Mylar foil with Braid
- ARC, Deep Color, HDCP 1.4, CEC
- YCC601 Color
- Supports HDMI 1.4 and earlier
- Lifetime Warranty
- APPLICATIONS: This short cord connects Mini HDMI (Type-C) devices such as phones, tablets, laptops and cameras (DSLR/Video) to your HDMI (Type-A) TV/monitor/display/projector; Ideal for viewing on larger screens; Samsung/Sony/Apple TV/Dell/LG
- QUALITY CONSTRUCTION: Mini HDMI to HDMI converter cable constructed w/ 30AWG wire, gold-plated connectors, and superior EMI shielding with Al-Mylar foil and copper braid improve signal integrity and reliability, providing higher quality video and audio
- DURABLE: Ultra HD high speed fully molded Mini HDMI To HDMI adapter cable with durable PVC jacket for high strength and reliability; Flexible PVC strain relief prevents fraying or damage due to repetitive bending; Ideal for Commercial environments
- HIGH SPEED MINI HDMI TO HDMI CABLE: 1 ft Mini HDMI 1.4b Cable with Ethernet supports 4K (3840x2160p, 24, 25, 30Hz
- 4096x2160p, 24Hz), Full HD (1920x1080p, 120Hz), 10.2 Gbps bandwidth, wide aspect ratio, 8Ch Audio (5.1/7.1/DD+/Dolby TrueHD), 3D Video
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.47" |
| Shipping Width | 7.87" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.28 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 10.2 Gbit/s |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 1 ft |
| Cable Type | HDMI/Mini-HDMI |
| Connector Type on First End | Mini HDMI Type C Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 19-pin Mini HDMI Type C Digital Audio/Video - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | HDMI Type A Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 19-pin HDMI Type A Digital Audio/Video - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Contact Plating | Gold |
| Connector Plating | Gold |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shielding | Yes |
| American Wire Gauge | 30 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Bagged |
StarTech.com 1ft Mini HDMI to HDMI Cable with Ethernet, 4K 30Hz High Speed Mini HDMI 1.4 (Type-C) Device to HDMI Adapter Cable/Cord, M/M - 1ft High Speed Mini HDMI to HDMI Cable with Ethernet; 4K (3840x2160p 30Hz)/UHD/Full HD 1080p/8Ch Audio/HDMI 1.4b - Mini HDMI adapter cable w/ durable PVC jacket/strain relief/30AWG - Converter cord to connect Mini HDMI Type-C device to a HDMI display
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





