his 16.4 ft (5 m) Premium High-Speed HDMI 2.0 Certified Cable supports resolutions of up to 4K at 60Hz (3840x2160p), 18Gbps bandwidth, High Dynamic Range (HDR10), and Dolby Vision for a higher contrast ratio and vivid colors.
The cable also features Audio Return Channel (ARC) with up to 32 uncompressed 5.1 and 7.1 digital audio channels to support DTS-HD Master Audio™, DTS:X®, Dolby® TrueHD, and Dolby Atmos® for high-quality sound.
Premium High-Speed Certification
The cable has undergone rigorous compliance testing and is certified by an HDMI Authorized Test Center to ensure it supports high-bandwidth enabled features. An EMI test is performed to ensure minimal interference from wireless signals.
Key Features
- Aluminum-mylar foil with braided shielding improves EMI protection
- Long-lasting flexible TPE jacket and strain reliefs
- TPE is a non-toxic and halogen-free
- Corrosion-resistant gold-plated connectors ensure premium video quality and enhanced reliability
This premium cable has been tested to withstand 10,000+ insertions.
This product is backed for life, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance.
More from the Manufacturer
- Provides robust audio and video support for uninterrupted playback, combining durability with high-quality signal transmission
- Provides HDMI connector configuration for secure and versatile connectivity, ensuring smooth integration across supported devices
- Passive feature ensures dependable operation and improved usability, delivering consistent performance for everyday connectivity needs
- HDMI 2.0 Digital Audio/Video - Male establishes a rapid and stable connection with an audio/video device, ensuring smooth integration and consistent performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Supported Resolution | 3840 x 2160 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 2.80" |
| Shipping Width | 15.60" |
| Shipping Weight (Approximate) | 8.16 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 18 Gbit/s |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 16 ft |
| Cable Type | HDMI |
| Connector Type on First End | HDMI 2.0 Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 19-Pin HDMI 2.0 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | HDMI 2.0 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector Plating | Gold |
| Jacket Material | Thermoplastic Elastomer (TPE) |
| Shielding | Yes |
| Shielding Material | Aluminum Mylar Foil |
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Number of Conductors | 19 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |















