This USB-C™ to USB-B printer cable lets you connect your USB 2.0 peripheral devices, such as a portable printer or scanner, or an external drive to your USB Type-C™ laptop or tablet. The cable is also compatible with Thunderbolt™ 3 ports. Thenon-standard 0.5-meter cable is great for close-range connections. It lets you set up in small offsite workspaces, or in a coffee shop or hotel room, so that you can install your equipment without excess cable getting in your way. The USB2CB50CM from StarTech.com comes with a lifetime warranty for guaranteed reliability. More from the Manufacturer
- Thunderbolt 3 port compatible
- Guaranteed reliability with our lifetime warranty
- Short 50cm cable perfect for close-range connections and portable applications
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.39" |
| Shipping Width | 4.92" |
| Shipping Weight (Approximate) | 0.96 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 480 Mbit/s |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 1.64 ft |
| Cable Type | USB-C/USB-B |
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type C - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 24-pin USB 2.0 Type C - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | USB 2.0 Type B - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector Plating | Nickel |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| American Wire Gauge | 22/30 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |







