This LC to LC Multimode Duplex Fiber Optic Patch Cable offers reliable connections for 40GBase-SR4, 100GBase-SR10, SFP plus and QSFP plus transceivers in your 40 and 100 Gigabit networks. With laser-optimized multimode fiber (LOMMF), the patch cable is ideal for 850nm and 1350nm Vertical Cavity Surface Emitting Laser (VCSEL) and LED sources. High-speed connectivity on the aqua fiber-optic cable provides a high-bandwidth solution for your data centers or high-density applications. Fiber-optic patch cord is backward compatible with your existing 50/125 equipment, ensuring a reliable connection with legacy LANs. Cable is housed in a LSZH (Low-Smoke, Zero-Halogen) flame-retardant jacket to ensure minimal smoke, toxicity and corrosion when exposed to high sources of heat or in the event of a fire. Each OM4 fiber cable is also individually tested and certified to be within acceptable optical insertion loss limits for guaranteed compatibility and reliability.
More from the Manufacturer
- Fiber core protects against EMI
- Protective, crush-resistant fiber sheath to improve tensile strength
- Housed in a LSZH, flame-retardant jacket to ensure minimal smoke, toxicity and corrosion if exposed to high sources of heat
- Ideal use in industrial settings, schools and central offices
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 1.26" |
| Shipping Width | 8.66" |
| Shipping Weight (Approximate) | 6.56 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 100 Gbit/s |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Fiber Optic Cable Core/Claddi | 50/125 µm |
| Cable Length | 49.21 ft |
| Cable Type | Fiber Optic |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Fiber Optic Mode | Multi-mode |
| Connector Type on First End | LC Network - Male |
| Connector on First End Details | 2 x LC Network - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | LC Network |
| Jacket Type | LSZH |





