This 9-pin Straight Through Serial Cable features a DB9 male connector and a DB9 female connector, allowing you to extend a serial device connection by up to 15ft.
The serial cable is constructed using high quality components and design, and is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
More from the Manufacturer
- Backed by StarTech.com's lifetime warranty
- Replace worn-out or missing straight through serial cables with this high quality, 15ft Straight Through Serial Cable - DB9 M/F
- Extend the reach of your serial devices by up to 15ft
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 8.66" |
| Shipping Width | 5.04" |
| Shipping Weight (Approximate) | 7.68 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 15 ft |
| Cable Type | Serial |
| Cable Characteristic | Extension Cable |
| Connector Type on First End | Serial - Male |
| Connector on First End Details | Serial - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | DB-9 Serial - Female |
| Connector Gender on Second End | Female |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| REACH free of SVHC | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
StarTech.com 15ft Straight Through DB9 Serial Cable - Mouse Extension Cable External - Gray - Extend the connection between your DB9 serial devices by up to 15ft - DB9 Extension Cable - Straight Through Serial Cable - Serial Extension Cable - DB9 Male to Female Cable - Male to Female Serial Cable - 15 ft DB-9 Serial Cable
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





