The DP2VGAMM15B 15ft active DisplayPort to VGA converter cable lets you connect your DisplayPort-equipped desktop or laptop directly to a VGA monitor or projector at a longer distance than a standard-length cable would support, while saving the expense of additional adapters. Plus, because the converter cable supports video resolutions up to 1920x1200 you can convert a DisplayPort video source to VGA without sacrificing video quality. The DP2VGAMM15B is backed by a 3-year StarTech.com warranty and free lifetime technical support. More from the Manufacturer
- EASY TO USE: With no software or drivers required, the DP to VGA video converter cable/cord works with any OS including macOS, Windows & Ubuntu
- DP Source to VGA Monitor/Display/Projector
- DisplayPort Male to VGA Male Cable
- LATCHING DISPLAYPORT & SCREW LOCKING VGA: Latching DP connector ensures a solid host connection, and chip built into VGA connector minimizes signal loss
- Supports VGA screw locking cable to prevent cable from coming loose or accidental disconnection
- INTEGRATED DISPLAY CABLE: Adapter cable has slim & flexible design w/ adapter chip built into VGA connector reducing clutter & providing a tidy install in the office, boardroom or home office; 15' length supports longer distance than traditional VGA cable
- COMPATIBILITY: Active digital to analog converter supports DP or DP++ source w/ standard DP connector incl workstations, desktops (AMD/Nvidia), laptops, small form factor computers & docking stations
- DISPLAYPORT TO VGA CABLE: 15ft (4.6m) DisplayPort 1.2 (HBR2) adapter cable lets you connect
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Supported Resolution | 1920 x 1200 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.79" |
| Shipping Width | 6.30" |
| Shipping Weight (Approximate) | 6.24 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 15 ft |
| Cable Type | DisplayPort/VGA |
| Connector Type on First End | DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 20-pin DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | HD-15 - Female |
| Connector Gender on Second End | Female |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| REACH free of SVHC | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |









