This 15-foot Computer Power Cord Extension Cable instantly turns a large, awkward power connector into a smaller, streamlined connector.
The power adapter will fit into any socket, maximizing the space on your power strip, surge protector, or wall outlet.
The power adapter also doubles as a power cord extender, giving you an extra 15ft of reach for your monitor, computer case, or any other powered device.
More from the Manufacturer
- THE IT PRO'S CHOICE: Designed and built for IT Professionals, this extension cord is backed for life, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance
- COMPATIBILITY: PC Power Extension Cord NEMA 5-15P works with North American outlets
- Extend a 3-prong power connection from your desktop computer, server, or printer
- Replacement power supply cable/cord
- SPECS: 15ft (4.5m) AC Power Cord
- NEMA 5-15R to NEMA 5-15P
- 16AWG
- 125V 13A (Max)
- Jacket Type: SJT
- Jacket Material: PVC
- Black
- Temperature Range: 37°F to 140°F (3°C to 60°C)
- Cable Outer Diameter: 0.33in (8.5mm)
- PERFORMANCE AND SAFETY: UL listed (UL62 & UL817)
- Fully molded strain relief on connectors for durability
- Fire Rating: VW-1
- 3 Conductor extension cord with 100% copper wire
- This cable is available in other lengths
- POWER EXTENSION CORD: This 15ft (4.5m) 16AWG AC power extension cable with NEMA 5-15R and NEMA 5-15P connectors is suitable for workstations/home office
- Indoor use
- Rated to carry 125V at 13A
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 13 A |
| Voltage Rating | 125 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 15 ft |
| First End Connector Type | NEMA 5-15P |
| First End Connector Detail | 1 x NEMA 5-15P Male |
| Second End Connector Type | NEMA 5-15R |
| Second End Connector Detail | 1 x NEMA 5-15R Female |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| REACH free of SVHC | Yes |
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | 37°F (2.8°C) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











