The PXT100Y 10ft Computer Power Cord features one C14 and two C13 power connections, allowing two devices to share one power port connection - freeing up space on your power strip, surge protector, or wall outlet. Great for computers, monitors, or printers, this Y Power Cable is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty. More from the Manufacturer
- THE IT PRO'S CHOICE: Designed and built for IT Professionals, this extension cord is backed for life, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance
- COMPATIBILITY: PC Power Cord IEC 60320 C14 works with North American cables
- IEC C13 connector works with most desktop computers, servers, PDUs, UPS, printers, and more
- Replacement PC power supply cable/cord
- SPECS: 3m (10ft) AC Power Cord
- IEC 60320 C14 to 2x IEC 60320 C13
- 16AWG
- 250V 13A (Max)
- Jacket Type: SJT
- Jacket Material: PVC
- Black
- Temperature Range: 37?F to 140?F (3?C to 60?C)
- Cable Outer Diameter: 0.24in (6.1mm)
- PERFORMANCE AND SAFETY: UL listed (UL62 & UL817)
- Fully molded strain relief connectors for durability
- Fire Rating: VW-1
- 3 Conductor extension cord made with 100% copper wire
- This C14 power extension cord splitter is available in other lengths
- AC POWER CABLE SPLITTER: This 10ft (3m) 16AWG power supply extension cable with IEC 60320 C14 and 2x IEC 60320 C13 connectors is suitable for workstation/home office
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 10 A |
| Voltage Rating | 230 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 50 Hz |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 10 ft |
| First End Connector Type | IEC 60320 C13 |
| First End Connector Detail | 2 x IEC 60320 C13 Female |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C14 |
| Second End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C14 Male |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | 37°F (2.8°C) |
| Environmentally Friendly | Yes |
StarTech.com 10ft (3m) Power Extension Cord Splitter, C14 to 2x C13, 13A 250V, 16AWG, Computer Power Cord Extension, Power Extension Cable - AC power cable 1m (3.3ft) 16AWG power supply extension cable IEC 60320 C14 to IEC 60320 C13 connectors; 250V at 13A; UL listed (UL62/UL817); Fully molded connectors; 3 Conductor extension cord; Fire rating VW-1; Jacket Rating SJT; Jacket material PVC
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







