The H1415-10F-POWER-CORD features a C15 connector rated for high-temperature equipment. The cable is 14 AWG which is suitable for high power connections.
A reliable solution for connecting to C14 Power Distribution Units (PDUs), located in switchgear rooms and data center environments, or large server applications requiring a high voltage/amperage, heavy gauge cable.
This product is backed for life, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance.
- Extends the power source where electric sockets are far away
- IEC 60320 C14 first end connector type offers dependable connectivity for maximum usability
- IEC 60320 C15 second end connector type for convenient usage with added dependability
- 125 V AC cord ensures a steady and constant electric supply to the device
- Charge your device anytime with the powerful and portable cord
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 15 A |
| Voltage Rating | 125 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 10.01 ft |
| First End Connector Type | IEC 60320 C14 |
| First End Connector Detail | 1 x 3-Pin IEC 60320 C14 Male |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C15 |
| Second End Connector Detail | 1 x 3-Pin IEC 60320 C15 Female |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | -4°F (-20°C) |
| Environmentally Friendly | Yes |
StarTech.com 10ft (3m) Heavy Duty Extension Cord, IEC C14 to IEC C15 Black Extension Cord, 15A 125V, 14AWG, Heavy Gauge Power Cable - 10ft (3m) Heavy duty extension cord w/ IEC 60320 C14 to C15 connectors; 125V at 15A (Max); Made with UL-listed components (UL62/UL817); AC Power Cord w/ molded connectors; Fire Rating VW-1; 3 Conductor; 14AWG; Jacket Rating SJT; Jacket Material PVC
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







