This 10 ft Computer Power Cord makes a suitable replacement for worn-out or missing PC and monitor power cables. Featuring a NEMA 5-15P Plug and a C13 connector, this high quality replacement cable is compatible with most monitors, PCs, scanners and laser printers. Designed for durability and dependability, this 18 AWG AC power cord is backed by our Lifetime Warranty. More from the Manufacturer
- Powers your devices with ease by connecting to available power outlets
- NEMA 5-15P first end connector type offers dependable connectivity for maximum usability
- IEC 60320 C13 second end connector type for convenient usage with added dependability
- 125 V AC cord ensures a steady and constant electric supply to the device
- Relaxes you by letting you replace your misplaced and overused power cable
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 10 A |
| Voltage Rating | 125 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 10 ft |
| First End Connector Type | NEMA 5-15P |
| First End Connector Detail | 1 x 3-pin NEMA 5-15P Male |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C13 |
| Second End Connector Detail | 1 x 3-pin IEC 60320 C13 Female |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| REACH free of SVHC | Yes |
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | 37°F (2.8°C) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















