The MDP2VGAMM10B 10ft active Mini DisplayPort to VGA converter cable lets you connect your Mini DisplayPort-equipped device (Mac®, Ultrabook™ or any mDP enabled Microsoft® Surface™ Pro) directly to a VGA monitor or projector with no additional adapters or cables required -- a cost-effective solution for enabling your Mini DisplayPort computer to work with a VGA monitor or projector.
The adapter cable is compatible with Intel® Thunderbolt™, when connected directly to a supporting DisplayPort over Thunderbolt I/O port. Plus, because the converter cable supports video resolutions up to 1920x1200 you can convert a DisplayPort video source to VGA without sacrificing video quality.
The MDP2VGAMM10B is backed by a 3-year StarTech.com warranty and free lifetime technical support.
- Compatible with Intel Thunderbolt devices that are capable of outputting a DisplayPort signal
- Plug-and-Play Installation
- Supports resolutions up to 1920x1200 (WUXGA) and HDTV resolutions up to 1080p
- Active Mini DisplayPort to VGA conversion
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Supported Resolution | 1920 x 1200 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.79" |
| Shipping Width | 6.30" |
| Shipping Weight (Approximate) | 5.28 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 10 ft |
| Cable Type | Mini DisplayPort/VGA |
| Connector Type on First End | Mini DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 20-pin Mini DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | HD-15 - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |

















