The MXT101MMLP10 10-foot, Low Profile High Resolution Monitor VGA Extension Cable, is designed to provide the highest video quality available through VGA. This super-thin High Resolution Monitor VGA Cable features slim, low-profile HDDB15 connectors, and offers a lightweight design that makes a hassle-free addition to a notebook/laptop operating environment. This premium quality High Resolution Monitor VGA Cable is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty. More from the Manufacturer
- Molded connector ends with strain relief
- Impedance matched at 75 Ohms for full brightness and vibrant picture color
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.79" |
| Shipping Width | 4.92" |
| Shipping Weight (Approximate) | 5.44 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 10 ft |
| Cable Type | VGA |
| Cable Characteristic | Extension Cable |
| Connector Type on First End | HD-15 - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 15-pin HD-15 - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | HD-15 - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 15-pin HD-15 - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| REACH free of SVHC | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
StarTech.com 10 ft Low Profile High Resolution Monitor VGA Cable - HD15 M/M - Connect your VGA monitor with the highest quality connection available - 10ft vga cable - 10ft vga video cable - 10ft vga monitor cable -10ft hd15 to hd15 cable
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



