The USBPNLBFBM1 USB B to USB Panel mount cable features a USB type B male connector on one end, and a USB panel mount B (female) molded connector on the other, providing a convenient solution for custom enclosures (e.g. internally mounted hard drives).
The USB panel mount cable (B-B) is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
More from the Manufacturer
- Standard size Molded hood for easy screw-in installation
- Compliant with USB 2.0 specifications
- Shileded to prevent EMI / RFI interference
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.98" |
| Shipping Width | 4.92" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.28 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 1 ft |
| Cable Type | USB-B |
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type B - Male |
| Connector on First End Details | 1 x USB 2.0 Type B - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | USB 2.0 Type B - Female |
| Connector on Second End Details | 1 x USB 2.0 Type B - Female |
| Connector Gender on Second End | Female |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shielding | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
StarTech.com 1 ft Panel Mount USB Cable B to B - F/M - For customized USB device solutions; allows the USB connection to be mounted on a secure easily accessible panel
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





