The USBPNLAFAM1 1ft Panel Mount USB Cable provides a well-secured, easy to access USB-A port on your PC or on a faceplate, allowing you to customize your systems to suit your needs. Perfect for podiums, kiosks and other solutions where added access to USB devices is required.
The adapter features one male USB-A connector and one female panel mount USB-A port and gives you an extension of 1ft, enabling you to place the cable as needed within the system case.
The USBPNLAFAM1 is backed by StarTech.com's lifetime warranty for guaranteed reliability.
More from the Manufacturer
- Offers 1' in cable length
- 1x USB-A male connector
- 1x USB-A panel mount female port
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.47" |
| Shipping Width | 4.92" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.12 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 1 ft |
| Cable Type | USB |
| Cable Characteristic | Extension Cable |
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type A - Male |
| Connector on First End Details | 1 x USB 2.0 Type A - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | USB 2.0 Type A - Female |
| Connector on Second End Details | 1 x USB 2.0 Type A - Female |
| Connector Gender on Second End | Female |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| American Wire Gauge | 24/28 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |







