This durable USB 2.0 to Mini USB Adapter Cable converts a USB A-A cable into a USB A to Mini USB cable, enabling you to connect devices with a standard male USB connector ('A' Type) to a device with a Mini USB (female) port. Backed by Lifetime Warranty. More from the Manufacturer
- Durable construction for reliable performance
- Supports data transfer rates up to 480 Mbps
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.47" |
| Shipping Width | 4.92" |
| Shipping Weight (Approximate) | 0.64 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 480 Mbit/s |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 1 ft |
| Cable Type | USB/USB Mini-B |
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type A - Female |
| Connector on First End Details | 1 x USB 2.0 Type A - Female |
| Connector Gender on First End | Female |
| Connector Type on Second End | Mini USB 2.0 Type B - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| REACH free of SVHC | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
StarTech.com 1 ft Mini USB 2.0 Cable - USB A to Mini B F/M - Convert a USB A-A cable into a USB A-to-Mini USB cable
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





