The VGABNCMF1 1-foot Coax HD15 VGA to 5 BNC RGBHV Adapter Cable features an HD15 VGA (male) connector and 5 BNC (RGBHV) (female) connectors, allowing you to connect your existing BNC video source to a VGA distribution amplifier or PC.
The cable can also be used with a VGA out signal, breaking out to 5 BNC female connectors that can be used with a 5 BNC (M-M) cable for use with a BNC monitor/display.
More from the Manufacturer
- HD15 VGA Male to 5 BNC Female Connectors
- Short flexible cable design
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.67" |
| Shipping Width | 4.92" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.84 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 1 ft |
| Cable Type | Coaxial |
| Connector Type on First End | HD-15 - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 15-pin HD-15 - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | BNC Video - Female |
| Connector on Second End Details | 5 x BNC Video - Female |
| Connector Gender on Second End | Female |
| Connector Plating | Nickel |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| REACH free of SVHC | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Bagged |
StarTech.com 1 ft Coax HD15 VGA to 5 BNC RGBHV Monitor Cable - Connect a BNC video source to a VGA distribution amplifier or PC
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





