TheHDMM30CM 30cm High Speed HDMI® cable enables close-range connections of your HDMI-enabled devices, for situations where a longer cable would create clutter.
Plus, this short HDMI cable provides a portable solution that makes it perfect for carrying as a mobile accessory. When used with an HDMI to Micro or Mini HDMI adapter such as ourHDMI 2-in-1 T-adapter, you can connect mobile devices such as your Smartphone, or Tablet to an HD display, or your Digital Camera to a laptop.
This high quality HDMI cable fully supports 1080p+ resolutions at up to 120Hz refresh rate, with life-like color. To accommodate the demands of future high definition devices, such as increased resolutions and higher frame rates, this Ultra HD cable supports resolutions up to 4k x 2k.
The HDMM30CM0.3m HDMI cable is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
About StarTech.com HDMI to HDMI Cables:
StarTech.com High Speed HDMI digital video and audio cables are expertly designed and constructed of only top quality materials to ensure high quality, high-definition performance. The HDMI standard combines high bandwidth video and multi-channel digital audio into a single cable, and provides crystal clear image resolution.
More from the Manufacturer
- Offers 30cm in cable length
- Gold-plated HDMI connectors
- High quality construction
- Supports Ultra HD Resolutions up to 4k x 2k
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.75" |
| Shipping Width | 4.92" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.60 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 1 ft |
| Cable Type | HDMI |
| Connector Type on First End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 19-pin HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector Type on Second End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector Plating | Gold |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shielding | Yes |
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| REACH free of SVHC | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |







