This 0.3 m round SATA cable provides a secure connection to your SATA drives while ensuring optimal airflow throughout your desktop or server case.
Improved AirflowFeaturing a rounded design, this SATA hard drive power cable helps improve airflow inside your computer. It provides less resistance as air passes around the SATA cable ensuring cooling for optimized system performance.
Secure ConnectionThe latching SATA cable features locking connectors that help prevent accidental disconnections when connected to your SATA drives.
Fast Transfer RatesCompliant with SATA 6Gb/s specifications, this SATA cord supports fast data transfer rates of up to 6Gbps when used with SATA 3.0 compliant drives.
Comprehensive Product Testing & Expert Technical SupportStarTech.com conducts thorough compatibility and performance testing on all our products to ensure we are meeting or exceeding industry standards and providing high-quality products to our customers. Our local StarTech.com Technical Advisors have a broad product expertise and work directly with StarTech.com Engineers to provide support for our customers both pre and post-sales.
SATRD30CM is backed by a StarTech.com lifetime warranty and free lifetime technical support.
More from the Manufacturer
- Makes transferring data effortless and secure, providing dependable speed and consistent functionality for all supported devices
- Features SATA cable type tailored to meet precise connectivity needs while maintaining operational efficiency and productivity
- Latching Connector feature designed for convenience and ease of use, ensuring smooth operation and improved functionality across supported devices
- SATA 3.0 - Female enables dependable connection with servers, allowing consistent data exchange and system-level integration
| Brand | |
|---|---|
| Brand | StarTech.com |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.31" |
| Shipping Width | 5.04" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.12 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 6 Gbit/s |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 11.80" |
| Cable Type | SATA |
| Connector Type on First End | SATA 3.0 - Female |
| Connector on First End Details | 1 x 7-pin SATA 3.0 - Female |
| Connector Gender on First End | Female |
| Connector Type on Second End | SATA 3.0 - Female |
| Connector Gender on Second End | Female |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| American Wire Gauge | 30 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| REACH free of SVHC | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |





