Mounting your television outdoors is simple, easy, and cost effective with the Starburst SB-3260ART-D-W TV wall mount. Optimized for outdoor performance, the SB-3260ART-D-W weather proof mount is specially coated with an outdoor powder coat and electroplated finish and comes with stainless steel hardware. Its single arm design is perfect for single stud installations for televisions up to 110 pounds and VESA patterns up to 400 x 400. Its +3 degree level adjustment and integrated cable management makes installation a breeze. Perfect for public areas, security screws are included and easily installed.
- Makes it quick, convenient, and simple to adjust and reposition connectors in a modular mounting system
- Can withstand a maximum weight of 110 lb
- Supports 60" displays
- Beautiful powder coated# finish enriches the look of your wall mount
- Built with stainless steel product material to offer great versatility and allow creativity and innovation in design and construction
- Anti-theft feature for maximum efficiency and convenience
- Outdoor application/usage allows adaptability with easy installment
| Brand | |
|---|---|
| Brand | PDi Communications Systems |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 60" |
| Minimum Screen Size Supported | 32" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 110 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 400 x 400 |
| Appearance | |
|---|---|
| Finishing | Galvanized |
| General Features | |
|---|---|
| Durability | Corrosion Resistant |
| Manufacturer | PDi Communications Systems |







