Mounting your television outdoors is simple, easy, and cost effective with the Starburst SB-3780WMT-W Tilting TV wall mount. Optimized for outdoor performance, the SB-3780WMT-W weather proof mount is specially coated with an outdoor powder coat and electroplated finish and comes with stainless steel hardware. Its heavy duty multi stud design is perfect for dry wall installations for televisions from 32 to 80 inches, up to 176 pounds and VESA patterns up to 600 x 400. Its +5mm (.19") level adjustment makes a perfect installation a breeze. Perfect for public areas, a padlock activated security bar is included and easily installed. (padlock not included).
- Makes it quick, convenient, and simple to adjust and reposition connectors in a modular mounting system
- Can withstand a maximum weight of 176 lb
- Supports the screen size of 80"
- Magnificent Powder Coatedsmall## finish for added elegance and sophistication for your wall mount
- Built with marine-grade stainless steel product material to offer longevity and great resistance to damage and deterioration
- Anti-theft feature for maximum productivity with added dependability
- Wall application/usage allows adaptability with easy installment
| Brand | |
|---|---|
| Brand | PDi Communications Systems |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 80" |
| Minimum Screen Size Supported | 37" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 176 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Profile | Low Profile |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 400 x 300 |
| Appearance | |
|---|---|
| Finishing | Powder Coated |
| General Features | |
|---|---|
| Durability | Corrosion Resistant |
| Manufacturer | PDi Communications Systems |







