The SB-3265ART-D Pro Series commercial grade full motion TV wall mount fits most 32''-65'' LED, LCD flat panel TV Displays up to 40kg/88lbs. The arm can be stretched up to 482mm for a full range of movement to perfectly position your screen display - swivel up to 60° left or right and -15°~+2° tilt. This pre-assembled arm comes complete with integrated cable management and decorative covers to ensure an elegant and tidy look. Its built-in level adjustment offers 3° clockwise and counterclockwise turning to ensure it is perfectly level. Compatible with VESA hole up to 400x400.
Key Features:
- Free-tilting design for multiple monitor viewing angles
- Swiveling arm(s) offer(s) maximum viewing flexibility
- Built-in level adjustment ensures perfect positioning
- Cable management keeps everything organized
- Mounting Arm offers maximum mounting efficiency with added usability
- Sustains a maximum load capacity of 99 lb
- Supports 65" displays
- Black Powder Coat finish enhances the grace of your mounting arm and gives it a sophisticated look
- Built with cold rolled steel product material to offer longevity and great resistance to damage and deterioration
- Full Motion feature for maximum efficiency and convenience
- Wall application/usage for better dependability with added efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | PDi Communications Systems |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 65" |
| Minimum Screen Size Supported | 32" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 99 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Profile | Slim Profile |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 400 x 300 |
| Appearance | |
|---|---|
| Finishing | Black Powder Coat |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | PDi Communications Systems |











