Multiple form factors allow flexibility to meet your application. The stand-alone form factor can be used with all Lantronix' stand-alone media converters. The piggy back form factor allows the power supply to attach directly to the converter and eliminate the power cable commonly found between the power supply and the converter. Once the piggy back supply is attached to the converter, the combined assembly is much easier to wall mount or attach to DIN Rail environments than using a separate supply. NDAA Compliant, TAA Compliant
- Lantronix' wide input external power supplies allow you to provide a wide range of input voltages to power your stand-alone converters and chassis. Input voltages of 24 - 60 VDC and 24 - 42 VRMS allow for installation of any of Lantronix' stand-alone media converters in most industrial, telecom and commercial applications, as well as HVAC and building controlled environments.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lantronix |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Type | DC |
| Input Voltage Range | 24 V DC - 60 V DC |
| Output Voltage | 12.25 V DC |
| Output Current | 1 A |
| Efficiency | 80% |
| Output Power | 12 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Standalone |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | No Load |
| MTBF | 250000 Hour |
| Manufacturer | Lantronix, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 149°F (65°C) |
| Minimum Operating Temperature | -4°F (-20°C) |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

