D3 PRO Battery-Powered Portable PA Speaker System | Class D amplifier with Bluetooth® streaming and built-in DSP
Imagine being able to perform anywhere you want to, regardless of the access to an AC outlet. Let's face it, outdoor performances and parties are a part of our lifestyle, now more than ever. The same could be said of presenting and public speaking. Truly, all the world's a stage. The D3 PRO Battery-Powered Portable PA Speaker System is a lightweight and versatile system that delivers an impressive 120 watts of power, thanks to the efficient Class D amplifier design. Whether you're DJing, singing, playing an instrument, or doing all three at the same time, this all-in-one battery-powered system can handle all your audio needs. Having your music or spoken word heard anytime, anywhere, and on the fly has never been this simple.
- Battery powered with up to 6 hours of playback time
- 120 watts of Class D power
- Built-in Bluetooth® radio for wireless streaming
- Lightweight design weighs only 16.4 lbs.
- 2 combination XLR/TS inputs with individual switches to select Mic or Instrument input levels
- Built-in DSP with reverb effect
- 3 mixing channels (2 mono XLR/TS and 1 stereo RCA inputs)
BATTERY POWERED
The built-in rechargeable Lithium-ion battery array has a total capacity of 16500mAh, which gives you up to 6 hours of playback time.
CLASS D POWER
The D3 PRO Battery-Powered Portable PA Speaker System has an efficient Class D amplifier, which produces 120 watts (RMS) of power. It features a 60Hz ~ 18kHz frequency response and can pump out an impressive 114dB sound pressure level (SPL).
TRUEWIRELESS STEREO
The system features a Bluetooth® radio, so you can jam or sing along with karaoke or studio tracks streamed wirelessly from your smartphone or laptop. And if you're looking for a full stereo solution from a portable, battery-powered PA, this system has you covered. The TrueWireless™ Stereo (TWS) feature allows you to sync a pair of D1 or D3 PRO powered speakers with the touch of a button to produce a true left/right stereo pair.
3-CHANNEL MIXER WITH BUILT-IN REVERB
Each of the three inputs has its own volume knobs that allow you to find the perfect mix for your performance. The two XLR inputs also feature individual Bass, Treble, and Effect knobs, so you can fine tune the tone for each of the two inputs. The built-in DSP features an adjustable reverb effect, which makes everything nice, warm, and ambient.
- D3 PRO Multimedia Speaker System offers 120 W of RMS power and crystal clear audio
- Experience breathtaking sound from movies, music, podcasts, games wirelessly from any of your Bluetooth enabled device while working at your desk or relaxing in your couch
- SD card slot allows you to play your songs without the need of any other electronic gadget
- Stream audio wirelessly and control your music from your computer, tablet or smartphone
- USB allows quick transmission of data at a higher rate for your convenience
- Features a rechargeable battery for extended playback time
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Monoprice |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Rechargeable | Yes |
| Charging Method | Wired |
| Battery Capacity | 15600 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Power Source | Battery |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Connectivity Technology | Wired & Wireless |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Card Reader | |
|---|---|
| Memory Card Supported | Micro Size MultiMediaCard (MMC) |
| Audio | |
|---|---|
| Tweeter Material | Cone |
| Wireless Speaker(s) | Yes |
| Maximum Frequency Response | 18 kHz |
| Minimum Frequency Response | 60 Hz |
| RMS Output Power | 120 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Pole-mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Portable | Yes |
| Manufacturer | Monoprice, Inc |

















