Large leatherette-covered ear cushions for comfort and durability. Flexible, rotating microphone boom for optimal left or right placement. Designed for extended use with speaker chambers that comfortably cover most ear sizes. Noise canceling for busy environments. In-line controller allows volume adjustment and speaker or micro mute.
- Powerful 40mm speakers for top quality sound
- Durable structural design
- Large, comfortable leatherette ear pads
- Bendable microphone arm for infinite adjustments
- Noise canceling microphone
- Zoom, Skype™, Skype for Business, and more
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Spracht Products |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Design | Boom |
| Integrated Microphone | Yes |
| Sound Mode | Stereo |
| Noise Canceling | Yes |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 10 kHz |
| Minimum Frequency Response | 100 Hz |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Impedance | 2.2 Kilo Ohm |
| Sound Pressure Level | 105 dB |
| Driver Size | 1.57" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Circumaural |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Spracht Products |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 5 ft |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Box |
Spracht ZUM-WD-USB-2 Headset - Stereo - USB - Wired - 2.2 Kilo Ohm - 100 Hz to 10 kHz - Over-the-head - Binaural - Circumaural - 5 ft Cable - Noise Cancelling Microphone - Noise Canceling
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











