Single-ear headset features a 40mm speaker that offers top-quality sound for clear conversations. Noise-canceling microphone eliminates distracting background noise for clear conversations. Bendable microphone boom allows you to position it in an optimal location that's not too close or far away from your mouth. Acoustic shock protection cuts out sudden spikes in noise for safe use. Included USB connector provides the flexibility to connect to either a PC or Mac computer.
- Acoustic shock protection
- UC compatible: Skype for Windows (Lync™) and Skype™ and more
- Noise canceling microphone
- Bendable microphone arm for infinite adjustments
- 5Watt speaker can generate volume up to 90dB
- Durable structural design
- Large, comfortable ear pads
- Powerful 40mm speakers for top quality sound
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Spracht Products |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Mono |
| Noise Canceling | Yes |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 5 kHz |
| Minimum Frequency Response | 200 Hz |
| Impedance | 160 Ohm |
| Sound Pressure Level | 97 dB |
| Driver Size | 1.57" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Circumaural |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Spracht Products |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 5 ft |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.