Designed for high-demand use, this universal headset features a 3.5mm plug and USB adapter to connect to tablets, smartphones and computers. Powerful, 40mm speakers provide a crisp, high-quality experience with excellent bass for every call. Noise-canceling microphone filters ambient noise around you to ensure your voice will be heard for clear, more natural conversations. Easy-to-use inline controls put you in charge of your sound experience for quick, simple adjustments. And with plug-and-play technology, just plug the headset in, and it's ready to use with no special software or drivers. Headset is compatible with all Windows, Mac and Linux systems.
- USB adapter included
- Skype™ compatible, but not compatible with Skype for Windows (Lync)
- Noise canceling microphone
- Plug-and-Play, no drivers
- Excellent Bass performance
- Binaural for full stereo effect
- For tablets, smart phones and computers
- The 3.5mm plug supports iOS and Android tablets
- Powerful 40mm speakers for top quality sound
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Spracht Products |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Stereo |
| Noise Canceling | Yes |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 140 Hz |
| Driver Size | 1.57" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Circumaural |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Spracht Products |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 5 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Recycled | No |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | No |















