Enjoy crystal-clear sound and voice quality with this wireless headset. The noise-canceling microphone filters out ambient noise around you to ensure your voice will be heard for more natural conversations. Convenient controls directly on the headset allow you to quickly answer and end calls, and mute and un-mute the mic without having to reach for your phone. Advanced battery provides up to eight hours of talk time and recharges completely in less than three hours. Plus, Eco-DECT means lower power requirements and fewer emissions. Softphone headset is compatible with PC and Mac computers and laptops.
- Eco-DECT: Lower emissions
- Battery talk time: Up to 8 hours
- USB Connection from Base Unit to Computer (PC/MAC)
- Wireless DECT range up to 350 feet from Base Unit
- Advanced hearing protection for sudden high volume
- Volume and mute controls on headset
- Noise canceling microphone and echo cancellation
- Comfortable, lightweight over-the-head wearing style
- Wideband audio for exceptional sound quality
- Compatibility: PC and Mac computers and laptops. Not compatible with smartphones.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Spracht Products |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless Operating Distance | 350 ft |
| Wireless Technology | DECT 6.0 |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Mono |
| Noise Canceling | Yes |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 3.40 kHz |
| Minimum Frequency Response | 300 Hz |
| Impedance | 32 Ohm |
| Driver Size | 1.18" |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 58 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Supra-aural |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Spracht Products |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Recycled | No |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | No |







