Binaural DECT with wireless range up to 105 m. Dual earpieces, headband style with leatherette ear cushions. Charging base included. Compatible with EHS cable or remote control to start and end calls.
- You can use multiple headsets in the same area without
- them interfering with each other.
- You can have conference calls with up to 4 headsets.
- DECT is a secure protocol compared to Bluetooth®.
- headset from the Base Station instead.
- calls on the headset or you can dock/undock the
- Noise-canceling microphone.
- Wideband speaker.
- The Multi Function button allows you to answer/end
- Wireless range up to 350'.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Spracht Products |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless Operating Distance | 350 ft |
| Wireless Technology | DECT 6.0 |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Stereo |
| Noise Canceling | Yes |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 3.40 kHz |
| Minimum Frequency Response | 300 Hz |
| Impedance | 32 Ohm |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 58 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Supra-aural |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Spracht Products |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Recycled | No |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | No |
Spracht ZUM Maestro DECT Headset - Stereo - Wireless - DECT 6.0 - 350 ft - 32 Ohm - 300 Hz to 3.40 kHz - Over-the-head - Binaural - Supra-aural - Noise Canceling
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





