Monaural DECT with wireless range up to 105 m. Single earpiece, headband style with leatherette ear cushion. Charging base included. Compatible with EHS cable or remote control to start and end calls.
- them interfering with each other.
- ? You can have conference calls with up to 4 headsets.
- ? You can use multiple headsets in the same area without
- ? DECT is a secure protocol compared to Bluetooth®.
- calls on the headset or you can dock/undock the
- headset from the Base Station instead.
- ? Wideband speaker.
- ? The Multi Function button allows you to answer/end
- ? Wireless range up to 350'.
- ? Noise-canceling microphone.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Spracht Products |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless Operating Distance | 350 ft |
| Wireless Technology | DECT 6.0 |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Mono |
| Noise Canceling | Yes |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 3.40 kHz |
| Minimum Frequency Response | 300 Hz |
| Impedance | 32 Ohm |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 58 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Supra-aural |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Spracht Products |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Recycled | No |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | No |
Spracht ZUM Maestro DECT Headset - Mono - Wireless - DECT 6.0 - 350 ft - 32 Ohm - 300 Hz to 3.40 kHz - Over-the-head - Monaural - Supra-aural - Noise Canceling
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















