Evolve your Esports Facility! Bring Spectrum's quality build, wire management, height adjustability, and years of IT furniture development to the arena, with the Esports Evolution Desk!
Engineered to enhance your game play, the Esports Evolution desk provides a quality build with a minimalistic design creating an ample field of play and superior ergonomics. Don't settle for an "at home" gaming desk, take your team to the winners circle again and again with Spectrum Industries' Evolution Esports desk.
- Meets or exceeds applicable ANSI-BIFMA test standards
- SCS Indoor Advantage Certified
- Optional Flat Panel monitor arm
- Superior Wire Management ensures clean gaming area
- Height Adjustable legs to accommodate the ergonomics of every gamer
- 44" Width accommodates surface mount monitor and CPU
- 6 Accent Color choices to match chairs & school colors
- Matte Black Finish minimizes glare and distraction
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Spectrum Industries |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Table Top Width | 44" |
| Table Top Depth | 30" |
| Maximum Height Adjustment | 32" |
| Minimum Height Adjustment | 24" |
| Appearance | |
|---|---|
| Edge Style | Banded |
| Edge Color/Finish | Black |
| Height Adjustable | Yes |
| Color/Finish | Metal |
| Top Material | High Pressure Laminate (HPL) |
| Base Material | Powder Coated Steel |
| Table Top Shape | Rectangle |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Spectrum Industries, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Scientific Certification Systems (SCS) |
Spectrum Esports Evolution Desk
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



